با ما تماس بگیرید :

تلفن با ثبت شرکت در اروپا

ارتباط از طریق واتساپ :

0046722963279

00447759255283

0097433890269

ارتباط از طریق ایمو :

0046704575650

0046722963279

 ارتباط از طریق تماس تلفنی و تلگرام :

00989033948290

تفاوت بطلان و انحلال شرکت با مسئوليت محدود

تفاوت بطلان و انحلال شرکت با مسئوليت محدود

تفاوت بطلان و انحلال شرکت با مسئوليت محدود

اصولا برای تشکیل شرکت شرایطی لازم است. از جمله شرایط شکلی و ماهوی است که شرایط ماهوی برای انجام معاملات همان است.


 

تفاوت بطلان و انحلال شرکت با مسئوليت محدود

در ماده ١٩٠ ق.م آمده است یعنی قصد و رضای شرکا. اهلیت شرکا، موضوع شرکت، مشروعیت جهت شرکت ،( ثبت شرکتها) شرایطی شکلی، ضرورت وجود قرارداد کتبی و سایر تشریفات می باشد که ضمانت اجرای عدم رعایت این موارد بطلان شرکت است.
ماده ١٠٠ ق.ت. مقرر می دارد: (هر شرکت با مسئولیت محدود که برخلاف مواد ٩٦ و ٩٧ ق.ت. تشکیل شده باشد باطل و از درجه اعتبار ساقط است لیکن شرکا در مقابل اشخاص ثالث حق استناد به این بطلان را ندارند.) و ماده ٩٦ ق.ت در رابطه با تادیه سهم الشرکه نقدی و تقویم و تسلیم سهم الشرکه غیرنقدی، و ماده ٩٧ ق.ت. در رابطه با قید تقویم سهم الشرکه غیرنقدی می باشد که ماده ١٠٠ ق.ت. ضمات اجرای عدم رعایت این موارد را بطلان شرکت می داند. البته منظور از این بطلان، بطلان نسبی می باشد یعنی چنانچه عوامل و اسباب بطلان بر طرف شود شرکت تشکیل میشود ولی اشخاص ثالث طرف قرارداد شرکت می توانند به آثار بطلان شرکت در مدتی که شرکت باطل بوده است استناد نمایند. در مورد مسئولیت مدنی ماده ١٠١ ق.ت. مقرر می دارد: (اگر حکم بطلان شرکت به استناد ماده قبل صادر شود شرکایی که بطلان مستند به عمل آنها است و هیئت نظار و مدیرانی که در حین حدوث سبب بطلان یا بلافاصله پس از آن سر کار بوده وانجام وظیفه نکرده اند در مقابل شرکای دیگر و اشخاص ثالث نسبت به خسارات ناشی از این بطلان متضامنا مسئول خواهند بود. مدت مرور زمان ده سال از تاریخ حدوث موجب بطلان است.)

انحلال

انحلال به علت شمول فقرات ١و ٢و ٣ ماده ٩٣ ق.ت

ماده ١١٤ ق.ت. مقرر می دارد: (شرکت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می شود:

در مورد فقرات ١و ٢و ٣ ماده ٩٣.
در صورت تصمیم عده ای از شرکا که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد.
در صورتی که به واسطه ضررهای وارده نصف سرمایه شرکت از بین رفته و یکی ازشرکا تقاضای انحلال کرده و محکمه دلایل او را موجه دیده و سایر شرکا حاضر نباشند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می گیرد پرداخته و او را از شرکت خارج کنند.
در صورت فوت یکی از شرکا اگر به موجب اساسنامه پیش بینی شده باشد.
در مورد فقرات ١و ٢و ٣ ماده ٩٣ - پیش تر گفتیم که به استناد ماده ٢٩٩ (ل.ا.ق.ت) ( ثبت شرکتها) مصوب ٢٤/١٢/١٣٤٧ که مقرر می دارد: (آن قسمت از مقررات قانون تجارت مصوب اردیبهشت ١٣١١ مربوط به شرکتهای سهمی که ناظر بر سایر انواع شرکتهای تجارتی می باشد نسبت به آن شرکت ها به قوت خود باقی است). مواد ٢١ تا ٩٤ قانون تجارت مصوب ١٣١١ در مورد شرکت با مسئولیت محدود مجری می باشد اگر چه در بعضی از کتابهایی که تحت عنوان قانون تجارت تالیف می شود آورده نمی شود.
ماده ٩٣ قانون مذکور مقرر می دارد: (شرکت سهامی در موارد ذیل منحل می شود:

وقتی که شرکت مقصودی را برای آن تشکیل شده بود انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.
وقتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل و مدت منقضی شده باشد.
در صورتی که شرکت ورشکست شود.
در صورت تصمیم مجمع عمومی
از تصریح قابل اعمال بودن موارد راجع به شرکت های سهامی به شرکت با مسئولیت محدود و بالعکس شاید بتوان نتیجه گرفت که بعضی از موارد ماده ٢٠١ (ل.ا.ق.ت)( ثبت شرکتها) را در مورد شرکت با مسئولیت محدود می توان اعمال کرد زیرا در غیر این صورت حق و حقوق اقلیت شرکا درشرکت با مسئولیت محدود بدون حمایت جدی قانونگذار باقی مانده و در واقع موجبات تضییع آن ایجاد می شود. البته اگر چه این نظر بسیار بعید است ولی جهت رعایت حقوق حقه و مسلم اقلیت ضروری می باشد، هر چند لازم است که با وحدت ملاک با شرایط شرکت با مسئولیت محدود تطبیق داده شود.

در مورد غیر ممکن بودن مقصود شرکت، ممکن است ناشی از قانون یا ظرفیت و توان شرکت باشد بطور مثال موضوع شرکت به موجب قانون جدیدی ممنوع اعلام شود در مورد مدت نیز باید گفت که انقضای مدت شرکت موت فرضی شخصیت حقوقی بوده مگر اینکه قبل از انقضای مدت تمدید شده باشد.

و اما چنانچه شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که به عهده او است ورشکست شود منحل شده محسوب می شود و به موجب ماه ٤٢٣ ق.ت. از یک سری معاملات ممنوع می باشد. البته لازم به ذکر است که ورشکستگی همیشه دیون بیشتر از دارایی نمی باشد و ممکن است به دلایل مختلف توقف از تادیه دیون ایجاد شود وتاجر مثلا دسترسی به اموال خود نداشته باشد یا فعلا نتواند اموال خود را مسترد کند.


 

مطالب مرتبط :

قلمرو اختیارات مدیران شرکت با مسئولیت محدود

مدیریت شرکت با مسئولیت محدود

امور مالی شرکت با مسئولیت محدود

انتخاب و عزل مدیران در شرکت با مسئولیت محدود

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

تصفیه شرکت با مسئولیت محدود

پرسش و پاسخ متداول ثبت شرکت با مسئولیت محدود

یک شرکت "همکاری با مسئولیت محدود" چه ویژگی هایی دارد؟

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود


کلید واژه ها :

 تفاوت بطلان و انحلال شرکت با مسئوليت محدود ، مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، مدیریت شرکت با مسئولیت محدود ،  شرکت با مسئولیت محدود ،تغییر نام شرکت ، ثبت شرکت در کرج ، ثبت شرکتها در کرج ، اداره ثبت شرکت در کرج ، آدرس اداره ثبت کرج ، ثبت شرکت در کرج , ثبت شرکت , ثبت شرکت در ارمنستان , تلفن ثبت کرج ، نشانی ثبت شرکت کرج ، ثبت شرکت ، ثبت شرکت  در اروپا ، ثبت شرکت در انگلستان 

 وب سایت ثبت شرکت در اروپا

 

سوالات متداول 

 

تلفن دفتر ثبت شرکت

ثبت شرکت در اروپا | ثبت شرکت در ارمنستان | افتتاح حساب بانکی در ارمنستان | ثبت شرکت در انگلستان

اقامت در اروپا | مهاجرت به اروپا | مهاجرت و اقامت در کانادا ، آمریکا ، سوئد ، ایتالیا

با p>Designed and SEO by SUNIC | © 2017europeregister.ir All rights reserved