با ما تماس بگیرید :

تلفن با ثبت شرکت در اروپا

ارتباط از طریق واتساپ :

0046722963279

00447759255283

0097433890269

ارتباط از طریق ایمو :

0046704575650

0046722963279

 ارتباط از طریق تماس تلفنی و تلگرام :

00989033948290

اقتصاد قبرس

اقتصاد قبرس

اقتصاد قبرس

بازرگانان همچنان به اقتصاد مدرن و مبنی بر خدمات قبرس جذب می‌شوند حتی در دوران رکود، زیرا خدمات مالی و خدماتی که به شرکت‌ها ارائه داده می‌شوند سرمایه‌های خارجی را دائماً به این جزیره جلب می‌کند.


 اقتصاد قبرس

قبرس شاید کوچکترین اقتصاد اتحادیه اروپا باشد، اما اقتصاد بازار آزاد آن توانسته با وجود چالش‌های بین‌المللی، چشم‌اندازی مثبت از خود نشان دهد. بر اساس رتبه‌بندی بانک جهانی که قبرس را به عنوان کشوری با درآمد‌های بالا مطرح کرده است، بخش ارزشمند خدمات، شامل گردشگری، خدمات مالی و مستغلات، کمتر از 73 درصد از درآمد ملی این جزیره را تشکیل می‌دهند. در سال 2004 قبرس به اتحادیه اروپا پیوست و یورو را به عنوان پول ملی خود در 2008 قبول کرد و در فهرست بانک جهانی به عنوان یکی از سی و یک اقتصاد پیش رفته‌ دنیا در 2011 از قبرس یاد شده است. قبرس از نظر استراتژیکی در مسیر سه قاره قرار گرفته، و اکنون خود را به دروازه تجاری بین اروپا، آسیا، خاور میانه و آفریقا ارتقا داده است، و سود دهی آن نشئت گرفته از جمعیت تحصیل‌کرده و مسلط به زبان انگلیسی، و عضویت آن در اتحادیه اروپا و زیر ساخت‌های مخابرات و تکنولوژی می‌باشد که سرمایه‌ها وتجار بین‌المللی را به خود جلب کرده، خصوصاً در بخش خدمات از قبیل بانکداری، بیمه، سرمایه، تبادلات بازرگانی خارجی، مشاوره، آموزش و پژوهش، مستغلات، تندرستی، خدمات مدیریت دریایی، گردشگری و تشکیل شرکت‌ها.

تاریخچه اقتصاد

کودتای یونانی‌ها که منجر به حمله ترک‌ها در سال 1974 گشت موجب شد تا یک سوم شمال قبرس به تدریج دچار تحول زیر ساخت‌های اقتصادی شود. قبرس اقتصاد خود را در سال‌های 73 1961 از صادرات محصولات معدنی و کشاورزی از قبیل مس، پنبه نسوز، و مرکبات، و همچنین کالاهای ساخته شده اواخر سال‌های 1970 و اوایل سال‌های 1980، عمدتاً لباس و کفش و جوراب، به سمت گردشگری بین‌المللی، بازرگانی و مراکز خدماتی در سال‌های 1980 و 1990تغییر داد. امروزه اقتصاد حوزه یوروی قبرس عمدتاً بر اساس خدمات شکل گرفته و 72/9 در صد درآمد ناخالص ملی و همچنین 75/4 اشتغال را شامل می‌شود. بخش سنتی کشاورزی و استخراج معدن کمتر از 3 درصد از درآمد ملی و 4 درصد از اشتغال را در بر می‌گیرد، در حالی که بخش تولیدات صنعتی 5/6 درصد درآمد ملی و 7/9 از اشتغال را به خود اختصاص داده است.

عملکرد کنونی

اقتصاد قبرس به مقاومت و انعطاف پذیری در برابر ضربات خارجی شهرت دارد. قبرس در سال 2009 شاهد دومین رکود خود پس از استقلالش بود اما در سال 2010 بهبود یافت و به 1/1 درصد درآمد ملی خود رسید، که این بهبود را می‌توان مدیون بهبود خدمات مالی و ورود گردشگران دانست. اما بخش مستغلات هنوز دچار کاهش قیمت‌ها بوده که البته این روند رو به بهبود می باشد، بیکاری به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. از طرفی دیگر، بخش مالی و خدمات تجاری رشد قویتری در سال‌های 2011 و در اوایل 2012 داشت و تنزل قیمت نفت فشار تورمی در 2012 را کاهش داد. کاهش درآمد از معاملات مستغلات توام با بیکاری منجر به کسری بودجه شد، که به رقم 6/3 درصد در 2011 رسید. مانند دیگر کشورها در حوزه یورو، قبرس هم با چالش‌هایی در 2012 مواجه شده است. دولت در ژوئن 2012 مجبور به تقاضای کمک از تسهیلات ثبات مالی اروپا (EFSF) شد، و مکانیزم حمایت‌های مالی اتحادیه اروپا، که اصولاً به نیت حمایت از بخش بانکداری می‌باشد، دولت را ناگزیر به بازنگری مالی بعد از مستهلک کردن 75 درصدی بدهی دولت یونان در اوایل امسال نمود.

اتحادیه اروپا و عضویت در حوزه یورو

قبرس در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست، و یورو را در ژانویه 2008 پذیرفت. عضویت در اتحادیه اروپا موجب یک اصلاح اساسی در سیستم مالیاتی شد که در خیلی از موارد به اصلاحات ساختاری مهمی در نیروی کار، بازار کالا و بخش مالی سرعت بخشید، و موجب به وجود آمدن خط مشی معتبر برای چهار چوبی شد که بیشتر بتواند خط مشی‌ها را تقویت بخشیده و زیر ساخت‌های اقتصاد کلان را ارتقا و ثبات بخشد.

خصوصی‌سازی در قبرس

زیر ساخت‌های اقتصاد کلان را ارتقا و ثبات بخشد.

 

قبرس یکی از معدود کشورهای اروپایی است که تا کنون خود را از خصوص‌سازی گستره کنار کشیده بود، اما به هر حال بیشتر بازارها را آزاد نمود و اجازه داده تا مؤسساتی در ارتباطات، اینترنت و بخش انرژی با هم رقابت کنند. قبرس هم اکنون میزبان بزرگترین منطقه انرژی بادی اروپا می‌باشد. قبرس به تازگی دو فرودگاه خود را تحت طرح ساختن و اداره و واگذاری اجرا نموده که هم اکنون تعداد روز افزونی از شرکت‌های هواپیمایی که مایلند از قبرس به عنوان یک مرکز حمل و نقل هوایی استفاده کنند به خود جلب کرده است. چند تفریحگاه جدید ساحلی در دست اقدام هستند، که با مجتمع بزرگ لیماسول شروع خواهند شد. به هر حال دولت قبرس برای جبران کمبود بودجه خود قصد دارد تا با خصوصی سازی شرکت‌های دولتی کمبود بودجه را جبران کند. دولت به تازگی اعلان کرده است که به دنبال سرمایه‌گذاران استراتژیکی برای حمل و نقل‌های ملی مانند هواپیمایی قبرس، که کمتر از 70 درصد آن در دست دولت است می‌گردد، و زمینه را برای خصوصی‌سازی آن در بازار سهام قبرس مهیا کرده است.

عمده فعالیت‌های اقتصادی

بانکداری، امور مالی تجارت، مدیرت دارایی، بنیادها، تجارت خارجی، اداره و مدیریت بودجه، و بیمه بخش‌هایی از خدمات مالی صنایع می‌باشند که به سرعت رو به رشداند. تشکیل شرکت‌ها و سود دهی شرکت‌های سهامی و کلیدی قبرس، صدها هزار شرکت را به خود جلب کرده تا مؤسسات خود را در این کشور تأسیس کرده و سرمایه‌های خود را از طریق این جزیره به دیگر بازارهای منطقه هدایت کنند. یکی از موفقیت‌های عمده قبرس بخش دریانوردی آن است. قبرس میزبان بزرگترین مدیریت مرکز دریایی در اتحادیه اروپا است و خدمات متنوعی را به این بخش ارائه می‌دهد. دفتر ثبت اسناد قبرس اخیراً ناوگان بازرگانی قبرس را دهمین بزرگترین در دنیا و سومین بزرگترین در اروپا ثبت کرده است، که دارای حدود 1100 کشتی‌های اقیانوس پیما و 767 شناور با اندازه‌های غیر متعارف با مجموع ظریب 22/6 تناژ با پرچم قبرس می‌باشد. این بخش یکی از مولدهای پیشروی اقتصادی جزیره است که 6 درصد از درآمد ملی را تشکیل می‌دهد. بخش انرژی منبع عمده و جدید و رو به رشد می‌باشد. بر اساس اعلان دولت در دسامبر 2011 مقدار گاز طبیعی در اولین بلوک اکتشافات دریایی بالغ بر 5 تا 8 تریلیون فوت مکعب است، که به این معناست قبرس به اندازه کافی گاز طبیعی برای صادرات خواهد داشت، خصوصاً اگر اکتشافات در بلوک‌های جدید منابع بیشتری را آشکار کند. اکتشافات جدید توجه 15 مناقصه و 29 شرکت را در دور دوم که در فوریه 2012 آغاز شد به خود جلب کرده است. گردشگری که عنصر اساسی اقتصاد در طی سه دهه گذشته بود، اهمیتش به علت کاهش بازدید کنندگان و درآمد مقداری تنزل کرده است، اما در عوض بخش‌های دیگر رشد سریعی داشته‌اند. اکنون گردشگری 10 درصد از درآمد ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد، گرچه با تلاش‌هایی می‌توان این بخش را احیا نمود. مستغلات بیش از 10 درصد و خدمات مالی و بیمه 7/9 درصد از درآمد ملی را تشکیل می‌دهند.

عملکرد مالی

رکود اقتصادی در 2009 به این معنا بود که کسری بودجه دولت افزایش یافت و به 6/1 درصد درآمد ناخص ملی رسید، در حالی که دولت در سال 2008، 0/9 درصد مازاد بودجه داشته است. اما رشد جزیی صورت گرفته کسری بودجه را کمتر کرد و به 6/3 درصد درآمد ناخالص ملی در سال 2010 رساند، ولی رکود دوباره در سال 2011 کسری بودجه را به 6/3 رساند. بدهی دولت هم همچنین افزایش یافت و از 48/4 درصد در سال 2008، به 71/6 درصد در 2011 رسید. در اواخر 2011 دولت اقدام به طرح‌هایی نمود تا کسری بودجه را به زیر 3 درصد برساند، که شامل افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 15 درصد به 17 درصد از مارچ 2012 می‌باشد، به علاوه ثابت نگاه داشتن حقوق کارکنان دولت به مدت دو سال. انتظار می‌رود که این اصلاحات ساختاری، بودجه عمومی را در دراز مدت در مسیری ثابت نگاه داشته و در عین حال باعث بهبود رقابتی بودن شود.

تورم

تورم از 0/3 درصد در سال 2009 به 2/4 درصد در 2010 به علت افزایش قیمت جهانی نفت که قبرس شدیداً به آن وابسته است رسید. افزایش تعرفه‌های برق و گمرکی هم میانگین تورم را در 2011 به 3/3 رساند، در حالی که کاهش قیمت نفت به کاهش تورم کمک کرد و آن را به 2/9 درصد در اواسط 2012 تنزل داد.

اشتغال

کاهش رشد اقتصادی به ناچار بر روی اشتغال مؤثر بوده، که رقم بیکاری را از 3/9 درصد در سال 2007 به 5/3 درصد در سال 2007 و سپس به 5/3 درصد در 2009 و بعد از آن به 6/2 درصد در 2010 و 7/7 درصد در 2011 رساند. درآمد سرانه هر نفر به طور متوسط و بر حسب قدرت خرید، 92 درصد میانگین اتحادیه اروپا در 2011 می‌باشد، و بر اساس آمار یورو است - این رقم کمتر از تخمین قبلی بوده است زیرا که سرشماری که در اواخر سال 2011 صورت گرفت نشان داد که جمعیت واقعی 7 درصد از برآورد قبلی بیشتر می‌باشد. با این وجود، مردمان قبرس در زمره مرفه‌ترین مردمان در منطقه مدیترانه محسوب می‌شوند و درآمد ناخالص ملی سرانه هر نفر هم حدود 20،600 یورو است.

تجارت و سرمایه‌گذاری

بیشتر از نصف محصولات قبرس با اتحادیه اروپا و دیگر شرکای مهم اقتصادی او یعنی یونان، بریتانیا، آلمان و لبنان مبادله می‌شود. عمده صادرات قبرس شامل محصولات دارویی، تجهیزات عکاسی، و مواد اولیه و یا ساخته شده می‌باشند. سه وارد کننده عمده محصولات قبرس، یونان، اسرائیل و بریتانیا می‌باشند و واردات قبرس هم بیشتر هیدروکربن‌ها، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، وسائل نقلیه، و آهن و فولاد می‌باشند. به عنوان یک اقتصاد کوچک باز که در حال حاضر متکی به واردات انرژی است، موازنه تجاری او همیشه با کسری مواجه بوده است، در حالی که موازنه تجاری خدمات آن همیشه مازاد داشته است. بعد از رکودی که درآمد ملی را به کمتر از 800 میلیون یورو در سال 11-2010 کاهش داد، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی همچنان که بهره‌ گیری از منابع گاز طبیعی آغاز می‌گردد بهبود یابد. آمار رسمی مقدار حقیقی سرمایه‌گذاری خارجی را کمتر نشان داده است، زیرا این آمار سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی که حضور فیزیکی در قبرس ندارند را در نظر نگرفته است.

چالش‌های اقتصادی

کشف گاز طبیعی در آب‌های قبرس اقتصاد قبرس را بهبود خواهد بخشید. در کوتاه مدت، تولید برق با استفاده از گاز تأثیر مثبتی بر قیمت برق خواهد گذاشت، در حالی که در دراز مدت، قبرس می‌تواند به درآمد صادرات گاز امیدوار باشد. در ضمن، اصلاح بخش دولتی قبرس چالشی برای اقتصاد و ورود به EFSF (توازن مالی اروپا) به همراه خواهد داشت. EFSF باید هزینه بالای دستمزدهای خدمات دولتی و بازنشستگی را اصلاح نماید، که در دراز مدت دوام نخواهد داشت. بحران اقتصادی بانک‌های یونان آن‌ها را ناگیز کرده تا به کمک‌های مالی دولت نیازمند شوند. با وجود این چالش‌ها، انعطاف‌پذیری اقتصاد قبرس با این حقیقت که خدمات حرفه‌ای و بخش مالی و بیمه دائما در این دوران سخت رشد داشته‌اند به اثبات می‌رسد، و رشد این بخش‌ها هر سال 3/9 درصد بوده و در اوایل 2012 به 3/6 درصد رسید.

حل مشکلات قبرس

برای حل مشکلات قبرس - بخش غیر دولتی جزیره - می‌تواند نقش کلیدی در جذب سرمایه‌های خارجی را ایفا کند و موجب رشد اقتصاد شود. تجارت محدودی بین منطقه سبز زیر نظر سازمان ملل بین دو طرف وجود دارد، اما حجم کم و تعداد معدود محصولات نمی‌توانند تاثیر زیادی بر مسایل قبرس داشته باشند.

ثبات در دورنما

بازار قبرس باز و آزاد و اقتصاد آن مبتنی بر خدمات می‌باشد، و انعطاف‌پذیری اقتصاد و عملکرد موفق آن در طول دوران به اثبات رسیده. گرچه اقتصاد قبرس هم تحت تأثیر بحران‌های مالی جهانی قرار گرفته است، اما این ضربه به وسیله موفقیت آن در صنعت گردشگری و بخش خدمات تا حدودی جبران شده است. اقدامات دولت برای هزینه کردن بر روی اقتصاد و ارتقا بخش‌های اقتصاد، و فرصت‌هایی که استخراج گاز طبیعی به همراه خواهد داشت، چشم انداز آینده را امیدوار کننده می‌کند. بازارهای عمده قبرس که بریتانیا و روسیه می‌باشند رو به بهبود بوده، و قبرس در شرایط مناسبی قرار گرفته تا به دوران شکوفایی خود برگردد.


 

مطالب مرتبط :

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا توریستی انگلستان

لیست خدمات مد نظر در بانک تجارتی ایران و اروپا

بسته ی تاسیس شرکت و شروع به کار برای یک سال در مجارستان

مهاجرت کاری به فرانسه

کشور اسلوونی

نظام‌ آموزشي‌ ‌اکراین

یونان

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا توریستی سوئیس


کلید واژه ها :

اقتصاد قبرس ، اقامت در قبرس ، سرمایه گذاری در قبرس ، ثبت شرکت در قبرس ، ثبت شرکت در کرج , ثبت شرکت , ثبت شرکت در ارمنستان ، سرمایه گذاری در اروپا ، ثبت شرکت در ارمنستان ،ثبت شرکت در اروپا ، ثبت شرکت در انگلستان

 

 

 وب سایت ثبت شرکت در اروپا

 

سوالات متداول 

 

تلفن دفتر ثبت شرکت

ثبت شرکت در اروپا | ثبت شرکت در ارمنستان | افتتاح حساب بانکی در ارمنستان | ثبت شرکت در انگلستان

اقامت در اروپا | مهاجرت به اروپا | مهاجرت و اقامت در کانادا ، آمریکا ، سوئد ، ایتالیا

با p>Designed and SEO by SUNIC | © 2017europeregister.ir All rights reserved